2024. május 30., csütörtök

Ökoskodó - Remekül szerepelt a 6.b osztály csapata

 Iskolánk 6.b osztályos tanulói részt vettek az „Ökoskodó” komplex vetélkedő a fenntartható fejlődésért 6-7. évfolyam elnevezésű versenyen.

54 csapatból bekerültek a döntőbe, ahol a legjobb hat csapat bizonyíthatta rátermettségét. A Csikós Sándor, Dede Márton, Pap Benjamin, Pásti Flóra alkotta csapat a 3. helyen végzett. Felkészítő tanáruk Csendó-Gusztics Judit volt. Szeretettel gratulálunk!


2024. május 10., péntek

Rendhagyó madarak és fák napja: 15 éves a Madarász Suli!

 A 2008-2009-es tanévben kezdődött a történet…

Országszerte több helyen is volt rá példa, hogy a természetet kedvelő gyerekek számára – a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakmai felügyeletével - szakköri foglalkozásokat tartottak. Miután 2008-ban sikeresen pályáztunk és elnyertük az Ökoiskola címet, én is elkezdtem szervezni a Madarász Suli foglalkozásait, amelyekre kezdetben még csak néhány tanuló járt, de aztán egyre népszerűbbek lettek a programjaink. Az első madarász sulis tanulók egyike volt az akkor nyolcadik osztályos Nagy Kinga, akihez egy izgalmas bocskaikerti madármegfigyelés is kapcsolódik. November végén egy furcsa madarat vett észre Kinga a kertjükben, és ezt el is mesélte nekem. Szerencsére olyan pontosan megfigyelte és leírta a fajt, hogy egyértelmű volt: fenyőszajkóval van dolgunk. Abban az évben hazánkban éppen egy erősebb beözönlése volt ennek a ritka, hegyvidéki, varjúféle madárnak, így több olyan alföldi területen is felbukkant, ahol a jelenléte egyáltalán nem jellemző. Később én magam is megfigyeltem a faj példányait Bocskaikert különböző részein, sőt a hír hatására településünkre hónapokon át madarászok tucatjai „zarándokoltak”, hogy láthassák a fenyőszajkókat!
Egy 15 évvel ezelőtti kép...

A fenyőszajkó

Más, emlékezetes pillanatok is adódtak a frissen szerveződött Madarász Suli foglalkozásain. Illés Marianna tanárnéni például szerzett nekünk marhafaggyút, amiből remek „madárkalácsot” lehet készíteni. A faggyú tűzhelyen való olvasztása persze nem volt teljesen szagtalan, így percek múlva már a fél iskola bűzlött a házilag készített eleségtől. Bár egész télre elegendő csemegéhez jutottak a madáretető vendégei, de később már inkább készen vettük a faggyúgolyókat…

A madáretetők mellett odúkat is kihelyeztünk az iskola területére, sőt ezek egy részét technika órákon és szakköri foglalkozásokon maguk a gyerekek készítették el.

A Madarász Suli eddigi 15 éve alatt sok minden történt. A legjelentősebb eseményeket az alábbiakban foglalhatjuk össze:

A bocskaikerti Madarász Suli története

2008 decembere: Beindul a Madarász Suli
2009. 
A Madarak és Fák napjához kapcsolódva egész hetes programsorozatot tartottunk. Ennek része volt a rendhagyó környezetismeret órák tartása alsó tagozatban, madárfotók vetítése az olvasóteremben, valamint a Bocskaikertben első alkalommal megrendezésre került Fülemülék Éjszakája.
2010.
Pályázati forrásból 10 távcsövet kapott a szakkörünk, amit nagy örömmel fogadtak a gyerekek. 
November: Az MME támogatásával részt vettünk az első hortobágyi darunéző túránkon, ami később hagyománnyá vált.
Erdei iskolában jártunk, ahol kiemelt szerepet kapott a madármegfigyelés. 
2011.
Március: Kihelyeztük az első madárodúkat az iskola területén.
Részt vettünk két csapattal a Madarak és Fák Napja területi döntőjében.
Második alkalommal is megpályáztuk és elnyertük az Ökoiskola címet. 
2012.
Az MME jóvoltából határozókönyvekkel és ismeretterjesztő kiadványokkal gazdagodott Madarász Sulink könyvtára.
Az MFN verseny területi döntőjén első lett a csapatunk!
2013.
Szintén az MME támogatásával két jó minőségű mikroszkóphoz jutott a szakkörünk, amelyet kollégáink is szívesen használnak. A Madártávlat című folyóiratban megjelent madarász sulis tanítványunk (Tóth Máté Tamás) írása a kertjükben megjelent szürke gémről. 
2014.
A Madarak és Fák Napja verseny területi fordulójában egy 1. és egy 3. helyezést értek el csapataink, így ezúttal az országos döntőbe is eljutottunk, ahol tanulóink képviselték Hajdú-Bihar megyét.
2015. 
Ismét országos döntőbe jutott madarász sulis csapatunk, vonatos és buszos kirándulással jártuk meg Vértesboglárt, a verseny helyszínét.
2016.
Beindult az okoiskola.blogspot.com weboldalunk, ahol rendszeresen beszámolunk ökoiskolai tevékenységünk mellett a madarász sulival kapcsolatos eseményekről is.
Tovább folytatódott az iskola területén és környékén a madárodúk kihelyezése, sőt egy gólyafészektartó állványt is felgallyaztunk a gyerekekkel. 
Intézményünk elnyerte az Örökös Ökoiskola címet. A sikerhez a Madarász Suli programjai is jelentősen hozzájárultak.
Több csoporttal a hortobágyi halastavakon is túrázhattunk, ahol remek madármegfigyelésekben volt részünk.
Újra jártunk Vértesbogláron a Madarak és Fák Napja verseny döntőjén, ahol csapatunk ezúttal a 9. helyen végzett. 
2017.
Bocskaikert csapata megnyerte a Madarak és Fák Napja verseny területi fordulóját, így ismét részt vehettünk Vértesbogláron, a döntőben, ezúttal a 6. helyet megszerezve!
Bővítettük madárvédelmi tevékenységünket, műfecskefészkeket helyeztünk ki és sárgyűjtőhelyet létesítettünk molnárfecskék számára. Intézményünk elnyerte a Fecskebarát Iskola címet is.
2018.
Újra a mi tanulóink lettek a legjobbak a Madarak és Fák Napja hajdú-bihari fordulóján. A kecskeméti országos döntőben is sikerrel szerepelt csapatunk, megszerezve a 4. helyet és elnyerve a szegedi Fehér-tó melletti egyhetes jutalomtáborozást!
2019.
Folytatódtak az odúellenőrzések, a témaheti programok, madártani előadások.
Decemberben bemutattuk madarász sulis tevékenységünket („Madárvédelem, mint az élményközpontú oktatás lehetősége a Bocskaikerti Németh László Általános Iskolában”) a Hajdúböszörményi Tankerületben, amit innovációs díjjal ismertek el. 
2020. 
Az első év, amikor COVID közbeszólt. Ökoiskolai honlapunkon „Madarász suli otthon” címmel új sorozatot indítottam, feladatokkal, rejtvényekkel, ami a jelenléti oktatás visszatéréséig egyfajta kapcsolattartást is jelentett a szakkörös gyerekekkel. 
2021.
Bár az év egy része ismét nem a jelenléti oktatásról szólt, szeptemberben újra beindulhatott a madarász suli, ráadásul minden eddiginél nagyobb létszámban (közel 60 fővel) vettek részt a foglalkozásokon a gyerekek. Az iskolavezetés jóvoltából már hetente három alkalommal is tarthattam szakkört, így mind a terepi, mind a benti foglalkozások rendben zajlottak. Ebben a tanévben már ökoiskolai munkacsoportunk is alakulhatott.
2022.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Brellos Tamás-díjban részesített.   A díj az egyesület azon tagjainak adományozható, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a környezeti tudatosság formálása terén, jelentős szerepet töltenek be az ifjúság szemléletformálásában, hozzájárulva ezzel a madár- és természetvédelem eredményeinek növeléséhez. Úgy érzem, a díj egyben az intézményünkben zajló környezeti nevelő munkának is az elismerése. Megkaptuk a Madárbarát Iskola címet is. Tábláját ünnepélyes keretek között, az első alkalommal megtartott madárkarácsonyunkon leplezte le Orbánné Horváth Éva igazgatónő, akinek köszönjük a segítéségét, hiszen korábban is mindig lelkesen támogatta madárbarát tevékenységünket.
2023.
Két csapattal vettünk részt a Madarak és Fák Napja verseny területi fordulóján Debrecenben, ahol egy 3. és 4. helyezést sikerült elérnünk. De volt témahét, Madarak és Fák Napja, Fülemülék Éjszakája, Európai Madármegfigyelő Napok, darunéző túra, Márton napján vadlúdismeret. Decemberben pedig újra madárkarácsonyt szerveztünk a szakkörös tanulók és támogató kollégáink aktív közreműködésével.  

Az évforduló kapcsán az aulában egy kis kiállítással is emlékeztünk a "régi szép időkre"...








2024. május 3., péntek

Fenntarthatósági Témahét: a kilencedik

Fenntarthatósági témahetünk során ezúttal is gazdag programkínálat várta iskolánk tanulóit. Filmvetítés, rajzkiállítás, szemétszedés, Millió Lépés túra, az év élőlényeit bemutató tablók, alsós és felsős rejtvények, nyitott madarász suli, odúellenőrzés, Zöldokos Kupa, papírgyűjtés is volt a tervezett események között. Az esős időjárás miatt végül egyes programok a következő hétre kerültek át, így nálunk közel két hetet fedtek le a fenntarthatóság jegyében szervezett foglalkozások. 

Rajzkiállítás az aulában: a 4.a. osztály munkái

Ismerkedés Glóbival a Föld Napján

Rajzkiállítás: az 1.a. osztály munkái

Az év élőlényei 2024-ben

Tudásszomjas gyerekek

A 4.b. osztályosok munkái

Rejvényfejtők

A 2.a. osztályosok munkái

Fenntarthatósági Témahét: a tervezett programjaink


 Április 23-án a madárodúkkal való ismerkedés során a 8.a. osztályos gyerekekkel és Kolopi Judit osztályfőnökkel különleges élményben is részünk volt. Két ellenőrzött odúban széncinege kotlott, egy harmadikból pedig vörösbegy repült ki. Ez utóbbi az igazi különlegesség, mert e fajnak a szakirodalom szerint a "C" típusú, nyitott madárodú való inkább, itt pedig egy kerek röpnyílású, "B" típusú odúban találtuk meg a faj tojásait. Erre szoktuk mondani, hogy a madár nem olvasta a szakirodalmat...



A vörösbegy tojásai. Jellegzetes, hogy a fészek nem az odú közepén, hanem annak fala mellé van építve. Reméljük, sikeresen kirepülnek majd a fiókák!

Vörösbegy tojások

Kotló széncinege

Április 29-én a Fenntarthatósági Témahét keretében a Méliusz Juhász Péter Könyvtár támogatásával tartott érdekes előadást Fejes Zsolt amatőr csillagász, aki a Hold titkaiba avatta be a negyedik és hatodik évfolyamos tanulókat és még igazi meteoritokat is láthattak a gyerekek.

Május 2-án pótoltuk be a szemétszedést, ami az eső miatt korábban elmaradt. A 3.b osztállyal egy óra alatt három zsák eldobált hulladékot gyűjtöttünk össze az iskola környékén. Köszönjük!