2024. december 14., szombat

Madarak karácsonya - immár harmadszor!

 Ismét madárkarácsonyt szervezett intézményünk. 


 Az immár hagyományosnak számító madárvédelmi eseményen Boós Panni 3. osztályos tanuló Linda Jennings átdolgozott meséjét olvasta fel, majd Pásti Csaba szakkörvezető a madárkarácsonyok többmint egy évszázados történetéről mesélt a jelenlévőknek.



 Norvégiában például már az 1900-as évek elején szokás volt, hogy a  falvakban a kapufélfa mellé karácsony előestéjén hosszú póznára zabkévét kötöttek a madarak számára. Később Poroszországban is terjedni kezdett a madarak karácsonya, de nekünk magyaroknak sincs miért szégyenkeznünk: hazánkban az első Madárkarácsonyt 1932-ben dr. Nagy Jenő szervezte meg Debrecenben. A Nagyerdőn egy 6 méter magas fenyőfát aggattak tele mindenféle, madarak számára fogyasztható eleséggel és a szokás éveken át megmaradt. Érdekesség, hogy a debreceni madárvédelmi esemény híre még Amerikába is eljutott, Pécsett például egy amerikai újságcikkből értesültek a hazai kezdeményezésből és később a baranyai városban is megszervezték a maguk madárkarácsonyát. 

Pásti Csaba kiemelte, hogy az Örökös Ökoiskola és Madárbarát Iskola címek arra köteleznek, hogy iskolánk folytassa a madárvédelmi és természetvédelmi tevékenységeit, amelynek jó példája a mai rendezvény is. Köszönetett mondott Orbánné Horváth Éva főigazgató asszonynak, aki a kezdetektől támogatta az eseményt és más, ökoiskolai kezdeményezést is. A rövid beszéd után Utassy László megzenésített verseket adott elő gitárkísérettel, ami nagyszerű hangulatot varázsolt a jelenlévők számára. 


Ezután következett a gyerekek által hozott csemegék kihelyezése. Kaptak a madarak napraforgót, diót, mogyorót, almát, kölest és más aprómagvakat, sőt még cinkegolyókat is. Kikerült az Országos Erdészeti Egyesülettől korábban kapott új madáretető is, amelyet a 3.a osztály madarász sulisai állítottak össze. Pásti Csaba köszönetet mondott mindenkinek, aki munkájával, közreműködésével vagy a beküldött madáreleségekkel támogatta, hogy idén is megvalósulhasson a bocskaikerti Madárkarácsony. 

Készül a madáretető

Na, vajon hogyan kezdjük?

A tervrajz szerencsére segít
A tanítói útmutatás is elkelt néha...



.. de végül elkészült!

Az almafüzérek is gyűlnek



A szorgos kezek "gyümölcsei":



Indulhat a hozott eleségek kihelyezése:





A legkisebbeknek elkelt egy kis segítség..


Közben tanulhattunk az etetőt látogató madarakról is az erre a célre készített kiállítás segítségével:
























2024. november 12., kedd

Réce? Ruca? Vadliba?

 Márton-napi témahetünkhöz kapcsolódva a fenti kérdéseket is tisztáztuk az alsó tagozatos gyerekekkel, akik évfolyamonkénti bontásban hallgathattak - remélhetőleg - izgalmas előadást a hazai lúdalakú madarakról, azaz a récékről, hattyúkról és vadlibákról. Pásti Csaba, a madarász suli vezetője négy, egymást követő tanórán mesélt a vadludaknak a kultúrában és a történelemben betöltött szerepéről, majd részletesen be is mutatta a Magyarországon előforduló lúdfajokat. A gyerekek többek között  megtudhatták, hogy van-e foga a ludaknak, hogy melyik a legmagasabban repülő madárfaj, és hogy hány évig élt a a legidősebb ismert liba, akit George-nak neveztek.













2024. október 24., csütörtök

Darvak nyomában

Ha jönnek a darvak, akkor mi megyünk...! 
Csaknem tizenöt éves hagyomány ez már a bocskaikerti madarász sulisok számára. A szakkör tagjainak minden ősszel adott a lehetőség, hogy autóbuszos kiránduláson vegyenek részt a Hortobágyon és bepillanthassanak egy csodálatos természeti eseménybe: megtekintsék a darvak esti behúzását.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület támogatásával idén is lehetőségünk nyílt a darutúrára, ezúttal a Virágoskúti-halastó volt a célunk. Népes csoportunk számára jól jött a nemrégiben beszerzett tíz új iskolai távcső, amivel a kis madarászok még közelebb varázsolhatták magukhoz az élményt. 
A kirándulás során őzbakot, sünt, sok nagy liliket és seregélyt is láthattak a természetbarátok, de a legnagyobb izgalmat ezúttal is a darvak jelentették. Több tízezer példányt láttunk és hallottunk, ahogy éjszakai szállásukra a szélrózsa minden irányából érkeztek. Sajnos a magaslesre nem jutottunk fel, így a halastóra begyűlt madarakat már nem figyelhettük meg, de a folyamatosan behúzó, hangosan krúgató csapatok látványa így is felejthetetlen élményt jelentett. Köszönjük az MME-nek a lehetőséget és a kísérő kollégáknak a segítséget! A felvételeket Csákó Katalin, Póka Cintia és Pásti Csaba készítették.


























 
Nagy lilikek és nyári ludak vegyes csapata

Keleti sün

Darvak...

... darvak...

...és darvak!