2026. május 29., péntek

Ki mit tud a madarakról

A madarak és fák napja mindig jeles esemény ökoiskolánk életében. Mivel sok tanuló madarász sulis szakkörre is jár, jó ötletnek tűnt egy játékos, madárismereti vetélkedőt szervezni a gyerekeknek. Az előkészületek során 24 db plakátot helyeztünk ki az iskola területén, amelyeket a vállalkozó kedvű versenyzőknek először meg kellett keresniük, majd figyelmesen elolvasniuk. Mindegyik plakát érdekes információkat nyújtott, megtudhattuk többek között, hogy tudnak-e pisilni a madarak (Spoiler: nem!) vagy azt is, hogy hány éves gyermek értelmi szintjét érheti el egy szürkepapagáj. Az aulában további ismeretanyagokat találhattak a gyerekek Chernel Istvánról és Herman Ottóról, akiknek elévülhetetlen érdemeik voltak a madarak és fák napja megteremtésében, de szótagoló játékok, madárfelismerő rejtvény is színesítette a feladványokat, sőt azt is fel kellett deríteni, hogy milyen fafajok fordulnak elő az iskolánk területén. 

Sokan vevők voltak a játékra: legalább hetvenen fogadták el a kihívást és csapatban vagy egyénileg próbálták megválaszolni a furfangosabbnál furfangosabb kérdéseket. 










Az erdeményhirdetésre május 29-én került sor. Nagy izgalommal várták a gyerekek, hogy kiderüljön: kik szerezték meg a legtöbb pontot a ki mit tudon?






A harmadik helyezést az egyedül induló Tóth Csenge 5.a osztályos tanuló szerezte meg 71 ponttal, második lett az ugyancsak 5. a osztályosokból álló Bíbicek csapata (Páll Sára, Lakatos Lili, Barota Dóra), ők 74 pontot értek el.

A győztes pedig az alsó tagozaté lett, a 4.a osztályos Boós Panna Rozi, Bordás Imre és Nagy Roland alkotta Vándorsólymok csapata 76,5 pontot szerzett! 

Gratulálunk a nyerteseknek, de a hangsúly ezúttal is a részvételen volt: mindazok, akik elindultak a játékos vetélkedőn, sokat tanulhattak a természetről, a madarakról és reméhetőleg senki sem bánta meg az erre fordított időt és energiát! 




2026. május 14., csütörtök

Nagyítóval és távcsővel - ezüstös siker

 A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága, a Természettár és a Nagyerdei Kultúrpark által szervezett Nagyítóval és távcsővel a természetért című országos tanulmányi versenyen iskolánk tanulói is részt vettek. Az alsósok kategóriájában a Balogh Zsolt Sándor, Nagy Roland és Péntek Viktória Mercédesz 4.a osztályos tanulók alkotta Királykák csapat sikerrel vette az akadályokat és a döntőbe is bejutott. A megmérettetésre 2026. május 14-én, a debreceni állatkertben került sor. A gyerekeknek állat- és növényfelismerő, madárhangazonosító és az év élőlényeit bemutató feladatok mellett természetvédelmi ismeretekről is számot kellett adniuk, így egyáltalán nem volt könnyű a verseny. Ennek ellenére nagy élmény volt számukra a döntőben való részvétel, amelyen végül csapatunk az előkelő II. helyet szerezte meg!

Tanulóink külön jutalomként a gyűrűsfarkú makik közé is bemehettek, majd dodzsemezhettek egyet a vidámparkban.

Gratulálunk a gyerekeknek!








2026. május 12., kedd

Fülemülék Éjszakája

 


Bocskaikertben már 17 éves hagyomány a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által életre hívott Fülemülék Éjszakája rendezvény megtartása. Idén is szép számmal, harmincnál is többen érkeztek érkeztek azzal a céllal, hogy jobban megismerjék legszebb hangú énekesmadarunkat. A madarak és fák napjához kapcsolódó esemény első részében tartott vetítéses előadáson a madár fészkelési, vonulási szokásai mellett fény derült arra is, hogy miért is énekel a fülemüle, de a faj kulturális jelentőségéről és védelmi lehetőségeiről is szó esett. A benti program felemelő pillanata volt, amikor - sajnos csak képernyőn keresztül - a 100 esztendős David Attenborough fülemülével kapcsolatos tanulságos gondolatait is megismerhettük. 

Az esős, szeles nap nem sok jóval kecsegtetett bennünket a rendezvény második, terepi részével kapcsolatban, de végül ezúttal is szerencsénk volt. Az eső nem esett, valamennyire a szél is csillapodott, ráadásul alig léptünk ki az iskolakapun, máris hallottunk a közelből egy fülemülét teli torokból énekelni! Egy rövid séta közben aztán újabb csalogányok mellett megismerkedtek a látogatók a barátposzáta, az énekes rigó, a fekete rigó és az erdei pinty hangjával is. 

A Fülemülék Éjszakáján részt vett látogatók minden bizonnyal magukénak érezhették a legendás brit természetfilmes pár perccel korábban elmondott kívánságát: 

"Milyen csodálatos lenne, ha mindannyian elmondhatnánk, hogy hallottuk Földünk dalait és megmentettük őket!" (Sir David Attenborough: A dal ereje)

Fotó: Nagy László
Fotó: Nagy László


Fotó: Nagy László