2020. szeptember 23., szerda

Munkában a madarász sulisok

Idén is szép számmal jelentkeztek a Madarász Suli foglalkozásaira a gyerekek. Mindenképpen büszkeséggel tölt el, hogy az iskola tanulóinak 10%-a most is beiratkozott a szakkörre. 
A madarászattal ismerkedők tantermi és terepi foglalkozásokon is részt vehetnek minden héten. 

Ma például a környékbeli fákat tanulmányoztuk. Megvizsgáltuk a különböző fafajok kérgét, levelét, de figyelemmel kísértük az egyéb élőlényeket is. 

A nyárias meleg miatt a madarak megfigyelése most nem volt ideális, de a természetből soha nem jövünk haza élmények nélkül.

Az állomás melletti fák törzsét például megpróbálták a gyerekek átölelni: ez bizony még ennél a hársfánál is nehezen ment...

 

2020. szeptember 11., péntek

A mező, mint élőhely...

Idén környezetismeret órán a mezővel kezdjük az ismerkedést. Az időjárás kedvező volt, a járványhelyzet miatt egyébként is igyekszünk minél többet a szabad levegőn tartózkodni a gyerekekkel, így hát adott volt minden a mai terepi sétánkhoz. A gyerekek nagy meglepetésére rögtön egy furcsa hernyóval találkoztunk. A nyári zöldbagoly nevű lepke lárvája keresztezte utunkat:
Nyári zöldbagoly hernyója

Természetesen az ízeltlábúak voltak a leggyakoribbak: Ezzel a fekete olajosbogárral is találkoztunk.
Fekete olajosbogár

Fekete olajosbogár


Védett fajokkal mindig élmény megismerkedni. A sisakos sáska ráadásul a nyírségi homokra, így településünk gyepjeire is jellemző rovar. 
Sisakos sáska

Egy újabb hernyó: Gyapottokbagoly
Gyapottokbagoly

Egy újabb egyenesszárnyú: Szalagos sáska. A kézben tartott példányokon a gyerekek jól megfigyelhették, hogy a sáskák csápja mindig rövid... 
Szalagos sáska


... a szöcskéknek azonban a testükkel megegyező, vagy annál is hosszabb csápjuk van.
Zöld lombszöcske

Az imádkozó sáska vagy ájtatos manó kicsit távolabbi rokonságban van a sáskákkal, de őt semmivel sem lehet összetéveszteni. Ráadásul ismét egy védett faj!

Imádkozó sáska


Egy tanítási óra a terepen még gyorsabban telik... Ennek ellenére még a rét lakóinak életébe is bepillantást nyerhettünk, amit máskor talán csak természetfilmekből ismerhetnek a gyerekek. Itt például egy keresztespók "csomagolta" be a zsákmányát, egy sisakos sáskát.

Keresztespók zsákmányával

Gyorsan gyűlt a fajlista, a mező növényei és állatai is feljegyzésre kerültek:





Természetesen a terepi foglalkozásnak volt folytatása, a következő tanórán összesítettük a látott fajokat és élményeket, így már könnyebben ment a tanulás is. 

Az iskolában egyébként a gyerekek minden izgő-mozgó jószággal hozzám szaladnak. Ezt a makkban talált hernyót például az iskolaudvaron találták. A tölgyfa-púposszövő lárvájáról az alábbi fotót később még az izeltlabuak.hu oldalra is feltöltöttem. Így kapcsolódik össze a gyerekek játékos természetismerete és a tudomány!

Tölgyfa-púposszövő