Ökoiskolánkban hagyomány, hogy októberben a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület támogatásával autóbuszos kirándulást szervezünk a Hortobágy őszi csodájának megtekintésére, egy hangulatos darunéző túrára. Idén is jól sikerült a program, ezúttal is a Koronás-halom környéke volt az úticélunk. Az időjárás ezúttal nem volt a legtökéletesebb, a végén még az eső is eleredt, mégis remek élményekkel gazdagodhattak a résztvevő tanulók és kísérő pedagógusok. Madártani szempontból is izgalmas volt a túránk, hiszen a darvakon kívül parlagi sast, rétisast, egerészölyvet, nagy liliket, nyári ludat, kormoránt és fácánt is megfigyelhettünk.
A borult időben is érdemes volt szemlélődnünk:
A nevezetes halom tetejéről még őzeket, mezei nyulakat is láthattak a gyerekek.
Persze darvakból sem volt hiány:
Megérkezés után a gyerekek a darvakról és a Koronás-halomról is sok érdekességet tudhattak meg Szakál László és Pásti Csaba segítségével. A játékos ismeretszerzés során sok egyéb mellett megtudhatták például, hogy milyen az öreg és a fiatal daru hangja, hogy miért repülnek "V" alakban és azt is, hogy a visszaszerzett Szent Koronát miért tették itt közszemlére több mint 700 évvel ezelőtt.
Az alábbi képek két nappal korábban készültek, amikor a derült idő alkalmasabb volt a madarak fotózására. A fényképek szebbek, az őszi alkonyatban krúgató darvak látványa, hangulata azonban ugyanaz volt ma is!
|
Fiatal (alul) és öreg daru |
|
Részlet a "V"-ből |