2018. október 17., szerda

Darvak nyomában

Idén is sikerült a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) segítségével autóbuszos kirándulást tennünk a daruvonulás megtekintésére. Bár a két felkeresett helyszín közül csak az egyiken voltak darutömegek, ráadásul a naplementét is takarták a felhők, a gyerekek és kísérő pedagógusok elmondása szerint mégis nagy élmény volt a túra. Hogy pontosan mit is értünk a daruvonulás (helyesebben: darubehúzás) megtekintése alatt, attól egy korábbi bejegyzés során már írtam: 
Darvak
A darvakon kívül láttunk szongáriai cselőpókot, találkoztunk fürge gyíkkal és a felkelt hold látványa sem volt utolsó.



















2018. október 5., péntek

Őszi madarásztúra

A Madarász Suliba járó gyerekek létszáma az idén is meghaladja a 20 főt. A gyönyörű októberi napon ezúttal a közeli erdő élővilágát derítettük fel. Nagy madármozgás nem volt, ennek az aránylag frontmentes időszak lehet az oka. (A téli vendégek még nem nagyon érkeznek, a vonuló fajok meg már elmentek.) Gombákat sem nagyon látni, nem csoda, hiszen nagy a szárazság. Érdekességek azért most is akadtak: Ez a "földönkívüli" szerzet például a hamvas gyapjaslepke hernyója:

Hamvas gyapjaslepke lárvája
Az őszi színek és fények azért kárpótolnak bennünket akkor is, ha a madarak kevésbé aktívak:





2018. október 3., szerda

Cseh vendégekkel madarásztunk

Cseh diákok vendégeskedtek nálunk Bocskaikertben. Ma délelőtt én kalauzolhattam őket egy kis erdei madarászaton. A helyszín a madarász sulis gyerekekkel sokszor bejárt erdőterület volt. Sajnos a nagy szélben kevés fajjal találkoztunk. Fekete harkály, csiplcsalpfüzike, cinegék és csuszkák azért előkerültek, no meg néhány Kos cerny (fekete rigó) is. (Bár a diákok egyik kísérője, Stefanka jól beszélt angolul, a madárnevek angol szakkifejezéseit nem ismerheti mindenki, ezért jó néhány potenciális madárfaj nevét kiírtam magamnak csehül is, aminek jó hasznát vettem a túra során.
A madarak mellett/helyett a fákkal meg a cserjékkel is ismerkedtünk.






2018. május 31., csütörtök

Madárodúk ellenőrzése

Arról már korábban is írtam, hogy a madárvédelemben milyen fontosak a madárodúk. Ezeket azonban nem elég kihelyezni, hanem rendszeresen ellenőrizni is kell őket. A költésidőn kívül azért, hogy elég jó-e a felfüggesztésük, biztonságos-e a a madarak számára, nem gyűlt- fel bennük sok fészekanyag. Költésidőben meg a legizgalmasabb dolog meglesni, hogy elfoglalta-e valamelyik faj az odút és van-e sikeres fiókanevelés. Természetesen biztonsági okokból a létrára nem mászhatnak fel a gyerekek (30 madarász sulis egymás utáni akciója ráadásul hosszadalmas is lenne...), de a lakott odúk tartalmának lefotózása után együtt szoktuk megtekinteni a képeket. Közben persze rengeteget tanulunk is madarakról, természetvédelemről, ökológiáról.
Néhány pillanatkép a mai odúellenőrzésről. Köszönet Orosz Ákos 4.b. osztályos tanulónak, aki vállalta a dokumentálást:-)




2018. május 11., péntek

Remek eredmény az országos versenyen

Május 11-én zajlott a 2018-as Madarak és Fák Napja Országos Verseny döntője, melyen a területi fordulóról továbbjutó legjobb csapatok mérték össze tudásukat. A döntőre Kecskeméten, a Természet Házában került sor. A Hajdú-Bihar megyei versenyt megnyerve, iskolánk csapata, a Gábor Réka, Hüse Viktória és Pásti Dorottya alkotta trió is képviselhette magát a megmérettetésen.

(Március 23-án Magyarország minden megyéjében, a fővárosban és két határon túli helyszínen egyszerre zajlott a 2018-as Madarak és Fák Napja Országos Verseny területi fordulója. A feladatok egyaránt érintették a 2018-as év madarát, hüllőjét és fáját, ezen kívül a hazai ragadozó madaraira, a Kiskunsági Nemzeti Park tájvédelmi körzeteire és a madárhangokra vonatkozó tudásukról is számot kellett adniuk a több mint 200 résztvevő csapatnak.)

Az országos döntő feladatsora nagyrészt a területi forduló tematikájára épült, azonban jóval alaposabb felkészülést igényelt a versenyzők részéről. A bocskaikerti lányok azonban remekül felkészültek, és a 21 csapat közül a kiváló, negyedik helyet szerezték meg - mindössze 1 ponttal lemaradva a dobogóról.
Külön öröm volt, hogy az első öt helyezett - így bocskaikerti csapatunk is -  részvételi lehetőséget nyert a szegedi Fehér-tavon megrendezésre kerülő jutalomtáborba. Gratulálunk!


Csapatunk a verseny megkezdése előtt

2018. május 10., csütörtök

Madarak és fák napja

Ökoiskolánkban régi hagyománya van a Madarak és fák napjának megünneplésében. Nyitott - bárki számára elérhető - madarász túrával


rajzkiállítással

Az aulában elhelyezett, az év fajait bemutató tájékoztató paravánnal

és az iskola területén elhelyezett madárodúk ellenőrzésével is kivettük részünket a jeles napon.

Természetesen egyéb programokban (vetélkedő, rajzpályázat, filmvetítés) is részt vehettek az érdeklődő tanulók.

2018. április 28., szombat

Pásztorok viselt dolgai

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága által szervezett vetélkedőn csapatunk a döntőbe jutott. A Bátori Imre Zsolt, Biró István Dominik és Kiss Attila 4.b. osztályos tanulók két fordulós, levelező versenyen érték el a szép eredményt. A pásztorok viselt dolgai elnevezésű verseny döntőjébe 10 csapat került be Kelet-Magyarország különböző településeiről. (Így bízvást nevezhető "félországos" versenynek a megmérettetés.) Csapatunk az április végi hőségben kitartóan küzdött és remekül helytállt az elméleti és gyakorlati néprajzi ismereteket igénylő feladatokban. A végén meg különdíjat is kaptunk.
A verseny helyszínére időben elindultunk, így volt időnk a hortobágyi Nyírő-lapos mellett egy rövid madarászatra is.

A Nyírő-lapos megfigyelő tornyában


A cankók, ludak mellett kis kócsagokat is megfigyelhettek a gyerekek, de volt alkalmuk a foltos nádiposzáta énekét is megismerni. (A torony melletti fűzfán hangoskodott a nádi énekes.)
Kis kócsagok

Foltos nádiposzáta
Jó hangulatban, madaras élményekkel telve érkeztünk meg a Hortobágyi Látogatóközpontba, ahol aztán a délelőtt folyamán lezajlott a verseny.

A bocskaikerti csapat

Verseny közben

Verseny közben


2018. március 23., péntek

Győzelem!

Március 23-án tartották a Madarak és Fák Napi verseny területi (megyei) fordulóját Debrecenben. Ha már ott volt a csapatunk, meg is nyertük a versenyt. (A megszerezhető 73 pontból 70 pontot elérve!) Így csapatunk: Gábor Réka, Hüse Viktória és Pásti Dorottya Sára képviselheti megyénket az országos döntőben, Kecskeméten. Gratulálunk!!!
A győztes csapat
(A versenyt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szervezte.)

2018. január 18., csütörtök

Téli madáretetés

A gyerekekkel egyébként is rendszeresen feltöltjük magokkal az iskolai madáretetőket - a "belevalót" sokszor szülői segítséggel tudjuk beszerezni, amit ezúton is köszönünk! 
Most viszont a Madártani és Természetvédelmi Egyesület Hajdú-Bihari Csoportjától kaptunk két zsák "tányéros" napraforgót. Helyeztünk ki belőlük a suliban is, de egy régebbi tervemet is megvalósíthattam az adomány által. A közeli erdőben raktam ki a napraforgófejekből, azt remélve, hogy így a madarász sulis sétáink során közelebbről figyelhetjük meg a leggyakoribb cinegéket és pintyeket. (Ide fából  készített madáretetőt nem akartam kirakni, mert valószínűleg már másnapra "ellopódott" volna...)
A "tányérok" viszont remekül beváltak, ma le is teszteltük a madárvendéglőt!

A gyerekekkel és egy kísérő pedagógussal együtt széncinegét, barátcinegét, kékcinegét és fenyőpintyet is láthattunk, de többször került szem elé egy csuszka is. A közelben pedig hollók korrogását is hallhattuk. 

Széncinege a tányéron
Barátcinege
Kék cinege

Fenyőpinty

Munkában a madarász sulisok



Van mit néznünk!

 Érdemes lesz tehát tavaszig figyelemmel kísérni az itt táplálkozó madarakat. Természetesen rendszeresen pótoljuk is a "kiürült tányérokat".