2020. április 30., csütörtök

Madarász suli otthon... 5. rész

Váratlan látogató a kertben

Sokan gondolhatják úgy, hogy azért a kertben vagy az udvaron madarászva hiába várunk különleges megfigyeléseket. Pedig érdemes figyelnünk és ezt a tegnapi esetem bizonyítja. Ebéd után kisétáltam az udvarra, amikor hátul valami szokatlant vettem észre.

Egy karvaly a zsákmányával! Nem akartam megzavarni, visszasiettem a lakásba, ahol szóltam a lányoknak, hogy nézzenek ki az ablakon, mert egy furcsa vendégünk van:-) Sajnos bentről a szúnyogháló miatt fotózni nem lehetett a madarat, ezért fogtam a fényképezőgépet és visszaosontam az udvarra. Szerencsém volt! A karvaly ügyet sem vetett rám, csak a zsákmány tépésével volt elfoglalva. Jól megfigyelhető, hogy hím példány, a narancssárga színezés a mellen és a pofán, a kékesszürke hát is erről árulkodik. A tojó barnásabb színezetű és jóval nagyobb méretű. És pont ez adja a tegnapi megfigyelés igazi érdekességét: a kisebb termetű hímek általában apróbb énekesmadarakat: verebeket, cinegéket ejtenek el, zsákmányuk mérete legfeljebb rigóig terjed. Ez a példány pedig egy balkáni gerlét fogott, ami inkább a tojó karvalyokra jellemző. 
A téli időszakban egyébként gyakori ragadozó, főleg a madáretetők réme. Aki télen rendszeresen etette a madarakat, megfigyelhette, hogy időnként a cinegék egy hangos füttyentés után teljesen elnémultak. Ilyenkor pillanatok múlva feltűnik egy gyorsan suhanó árnyék: a riadalom oka, a karvaly! Az Alföldön egyébként nem gyakori fészkelőfaj, de évek óta sejtjük, hogy Bocskaikertben költ. Ezt a nyári megfigyelések is alátámasztják, de nem kizárt, hogy a tegnap, a kertünkben lencsevégre kapott madár párja is már a fészkeléssel van elfoglalva. A költés elején ugyanis a hím eteti a párját, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy lekopasztja a zsákmányt és úgy viszi a fészekhez. 

Jól látszik a zsákmányszerzésben legfontosabb eszköze, a hosszú lába a karmokkal. A középső ujja különösen hosszú, ez segít a préda leszorításában is.

A karvalyok csőre, bár a ragadozókra jellemző horgas csőr, elsősorban nem a zsákmányszerzésben, hanem az elejtett préda tépésében hasznos. 

A madarat kb. 10 percig figyelhettem, majd a kutyától megriadva elrepült, a megkopasztott zsákmánnyal együtt. Sajnos a felrebbenés pillanatát már nem sikerült megörökítenem...

Érdemes tehát nyitott szemmel járni a kertben is, mert sok érdekes megfigyelést tehetünk!
*
Fiókát találtam, mit tegyek?
Ha magányos fiókát találunk, nem biztos, hogy meg kell mentenünk!!! Erről az alábbi linken olvashattok részletesebben:

*

Webkamerák:
Remélem, figyelemmel kíséritek a madárodúk webkameráit. Közben zajlik a madárvonulás, jönnek a később érkezők is! Egyre több madárfaj tér vissza, a Hortobágyon már kék vércséket, szalakótákat, gébicseket is láttak. Szerencsére a webkamerák most is segítenek, hogy az ő életükbe is bepillanthassunk. 


Jó megfigyeléseket a hosszú hétvégén is!

2020. április 22., szerda

Madarász suli otthon... 4. rész

Üdvözlöm a blog legkitartóbb látogatóit!

Bár nem sok kérdés, üzenet, vélemény érkezett eddig hozzám, a megtekintések számából úgy látom, hogy azért népszerű az oldal a madárbarátok körében.

Interaktív tartalmak:

A madarászat azért is jó elfoglaltság, mert kimozdulunk végre a szobából (igaz, most nem megyünk a kapun kívülre, ha nem muszáj...). Legalább nem a tabletet, telefont nyomkodja a gyerek, kiáltanak fel ilyenkor a szülők. Pedig vannak olyan alkalmazások, app-ok, amik hasznosak egy természetbúvár számára is. A madártani egyesület honlapján találtam erről egy listát, ami érdekel, töltsétek le a mobilotokra és lehet próbálgatni.
Madárhatározó - mobilra:
http://www.mme.hu/madarhatarozo-mobiltelefonos-alkalmazas

Kétéltű - és hüllőhatározó - mobilra:
http://www.mme.hu/keteltu-es-hullohatarozo-mobiltelefonos-alkalmazas

A sas és az ember - mese kicsiknek - mobilra vagy tabletre
http://www.mme.hu/legkisebb-gyerekek-reszesei-lehetnek-parlagi-sasok-vedelmenek

*

Füleljünk éjszaka is!
Fülemüle
Megérkezett a legszebb hangú énekesmadarunk is, a fülemüle. Szélcsendes estéken, sötétedés után nagyon könnyű meghallani a csodálatos hangú madarat. Énekét gyakran hü-hü-hü hangokkal vezeti be, ez a jellegzetes crescendo-strófa. Figyeljétek meg az alábbi hangfelvételen is!

Idén ugyan nem tartok Fülemülék Éjszakáját, de aki szeretne többet megtudni erről a különleges hangú madárról, az itt talál további érdekességeket:

http://www.mme.hu/binary_uploads/5_kornyezeti_neveles/fulemulek_ejszakaja_2009.pdf
https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-lusmeg
*
Figyeljünk a baglyokra is!

Ha pedig már egy kis esti éjszakai hallgatózásra adtuk a fejünket, érdemes a baglyokra is figyelni. Szerencsésebbek erdei fülesbagoly, kuvik, macskabagoly hangját is meghallhatják, az igazán mázlisták pedig a hazánkba most érkező füleskuvikkal is találkozhatnak. (Rájuk komolyan irigykedni fogok:-)
Egy kérés: Aki éjszaka bármilyen madárhangot (feltehetően valamelyik bagolyhoz tartozó kiáltást) hall, próbálja meg telefonnal felvenni és nekem továbbítani. Nagyon örülnék neki, ha kiderülne, hogy milyen baglyok fordulnak elő a településünkön.
Jó madarászást mindenkinek - még mindig a kertben!


2020. április 14., kedd

Madarász suli - otthon... 3. rész


Új hangok a kertben

Örülök, hogy újra találkozunk! Túl vagyunk a tavaszi szüneten. Bár a kirándulásokat most mellőznünk kellett, akár a kertből is tehettünk érdekes madármegfigyeléseket. A figyelmesebbek például új madárhangokat is hallhattak mostanában. A napokban érkezett meg például a csicsörke.


 A pintyfélék többségével télen is találkozhatunk, ez a sárgás színű kis madár azonban vonuló. Megérkezését azonnal észrevesszük, hiszen a következő furcsa hangot hallatja, sokszor még röptében is:
https://www.xeno-canto.org/75598

A másik "új" hang húsvét hétfőn szólalt meg, legalábbis a mi kertünkben. Az ének gazdája a kis poszáta. Talán kicsit emlékeztethet benneteket a házi rozsdafarkú korábban megismert énekére, de annál kissé dallamosabb és a végén található recsegős rész is hiányzik. Bár folyton izeg-mozog, aránylag bizalmas madár, így ha türelmes vagy, akár egész közelről is megfigyelheted, ahogy a faágak, levelek között ízeltlábúakat keresgélve előbukkan.

A hangját itt tudod meghallgatni. (A háttérben egy erdei pinty is szól.)
https://www.xeno-canto.org/36270



Ismerd meg a Madártávlat magazint! 

Legutóbb már bemutattam nektek egy oldalt a Madártávlat magazinból. Ezt a folyóiratot mindenki megkapja, aki tagja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek. Ha érdekel, legközelebb elmesélem, hogyan lehetsz te is egyesületi tag. A folyóirat régebbi számai között ezen a honlapon böngészhetsz:





*

Készítsetek madáritatót!

Bár a madáretetés időszakának már vége, az itatásra továbbra is szükség van, sőt, a meleg időszak beköszöntével egyre jobban. Aki szereti a madarakat, nemcsak télen gondoskodik róluk, hanem akkor is, amikor a szárazság miatt nem jutnak könnyen vízhez. Egy itató készítése nem bonyolult dolog, már egy nagyobb műanyag virágalátét is megteszi. De remek ötleteket találsz az alábbi linken:


Csipogó
Alsósok, figyelem! Érdemes felkeresnetek a  www.csipogo.hu című gyermekhonlapot. Olyan érdekes kérdésekre találhatsz a választ a honlapon, hogy: mitől madár a madár, miért színesek a tollaik, miért vonulnak, stb. A madarak menüpont alatt megismerkedhettek a fecskékkel, gólyákkal, és az év madaraival. A letölthető anyagok között http://www.csipogo.hu/letolthetoanyagok a Madártávlat folyóirat Csipogó rovatának pdf-jei között válogathattok, ha színezőkre, kézműves ötletekre, játékos feladatokra van szükségetek.

www.csipogo.hu 
Jó madármegfigyeléseket a kertben!