2023. szeptember 30., szombat

Európai Madármegfigyelő Napok - Bocskaikertben is!

 Az Európai Madármegfigyelő Napok (EMN) programot a madártani szervezetek világszövetsége, a BirdLife International indította útjára 1993-ban. Az október első hétvégéjére meghirdetett rendezvény szakmai és közösségi célokat is támogat: a megfigyelések európai szintű információ gyűjtést tesznek lehetővé az őszi madárvonulásról, másfelől az ingyenes országos rendezvénnyel sokakat szólíthatunk meg és csábíthatunk ki a szabadba, hogy a madármegfigyelés élményének még többen részesei lehessenek! A program magyarországi koordinátora a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), mint a BirdLife International hazai képviselője.

Bocskaikertben szeptember 30-án 13 fő részvételével zajlott az Európai Madármegfigyelő Napok idei programja. 25 faj 109 egyedét láttuk és hallottuk, köztük egy nemrég érkezett nagy őrgébicset valamint éneklő erdei pacsirtát is. A nyárias melegben nem voltak ugyan túl aktívak a madarak, de a kellemes időben legalább egy jót túráztunk Bocskaikert határában. Köszönet a részvevőknek a kitartásért, akiknek meg se kottyant a jó 8 kilométernyi gyaloglás! 








FRISSÍTÉS:

A nemzetközi programon 2023-ban 34 BirdLife-partner ország madártani szervezete, köztük hazánk képviselője, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) vett részt. Az összesített eredmények alapján Európában és Közép-Ázsiában 777 helyszínen, több mint 3,5 millió madarat figyelt meg a 15 125 résztvevő. Magyarország minden évben jól szerepel az országok közötti játékos versenyben, idén egy kategóriában első, egyben második, a harmadikban pedig negyedik helyezést értünk el:  

- rendezvényhelyszínek száma

  1. Magyarország / MME (161)
  2. Hollandia (140)
  3. Belgium (81)
     

- résztvevők száma

  1. Görögország (3 000)
  2. Magyarország / MME (2 445)
  3. Svédország (2 000)


- látott madarak száma

  1. Finnország (1 496 000)
  2. Svédország (944 045)
  3. Hollandia (340 000)
  4. Magyarország / MME (192 474)

A szép eredményhez a bocskaikerti program résztvevői is hozzájárultak! Köszönjük!


2023. szeptember 25., hétfő

Ismerkedés az év fajaival - előadás Bocskaikertben

 A megyei önkormányzat "A hajdú hagyományok nyomában" projektje keretében természetvédelmi előadást hallhattak a harmadik és negyedik évfolyamos gyerekek az iskolában.   „Az év fajai. Az év természeti értékei” témájú interaktív órát Varga Edit természetpedagógus tartotta. Mindkét évfolyamról több volt és jelenlegi madarász sulis tanulónk is jelen volt, így külön érdekessé tette a foglalkozást, hogy mire emlékeznek az elmúlt tanévben megtapasztaltakból. A fenntarthatósági témahét és különböző vetélkedők kapcsán mi is sokat foglalkoztunk tavaly az év fajaival. Végül is remekül helyt álltak a gyerekek, büszkék lehettünk rájuk! A foglalkozás végén a kiállított dolgokat meg is lehetett vizsgálniuk, tapogatniuk a tanulóknak, ami igazi élménnyé tette számukra az eseményt.







2023. szeptember 22., péntek

Zánkai tábor - ökoiskolai szemmel

 Szeptember 20. és 22. között Zánkán táborozhattak a 6., 7. és 8. évfolyamos tanulók. A kötött programok mellett is igyekeztünk a gyerekek természettel való kapcsolatát erősíteni, a bennünket körülvevő élővilágra felhívni a figyelmüket. A szállásunk mellett például érdekes volt megfigyelni egy olyan tölgyet, amivel Bocskaikertben nem találkozhatunk. Az őshonos kocsányos és a telepített vöröstölgyet otthon is meg lehet figyelni, ez a faj azonban más volt. A termései is feltűnőek: nagy, borzas kupacsú makkok:

Csertölgy termése


a leveli pedig fényesen haragoszöldek. Ez a csertölgy, ami az Alföldre nem jellemző, de a Balaton-felvidékre igen.
Csertölgy levelei

A tábor területén néhány ízeltlábúval is találkoztunk, közülük a legfeltűnőbb egy butabogár volt. Megbeszéltük a gyerekekkel, hogy szegény rovar a a nem túl kedves nevet valószínűleg lassú, bizonytalan járásáról kaphatta és még a tudományos elnevezésében is tükröződik: Pentodon idiota.



A remek, szinte nyárias időben persze nem sokat időztünk a szálláshelyen, második nap például szinte végig a Balatonon voltunk! Reggel hajótúrán is részt vehettünk, ahol dankasirályokkal, átvonuló füsti fecskékkel is találkoztunk, de a parton küszvágó cséreket is megfigyelhettünk. A nyár végi, ősz eleji időszakban az is előfordul, hogy a strandokon ritkább partimadarak bukkannak fel, de nem volt ilyen szerencsénk. Egy billegetőcankó bújt csak meg a sirályok között, az is elég távol...
Látkép a hajóról

Dankasirályok és küszvágó csér a kikötőben

Billegetőcankó és dankasirály

 A hajózás után jöhetett a strand! A bátrabbak fürödtek is, de a parton sétálók sem unatkoztak. Ez a bütykös hattyú sem volt olyan agresszív, mint a fiókanevelés időszakában. (Akkor sem veszélyes különben, de egyeseket megijeszthet a területvédő viselkedése.) 

Bütykös hattyú

Kevesen vették észre, pedig elég feltűnő: sárga gévagomba nőtt a part menti fák egyikén. 

Sárga gévagomba

A harmadik (utolsó) napon Veszprémbe is ellátogattunk. Természetbúvár szemmel itt a legizgalmasabb a vár melletti Benedek-hegy természetvédelmi terület volt.


A kilátás innen is szép volt, de nem csak a távolra volt érdemes nézni...

Kilátás a Benedek-hegyről



... a lábunk előtt (szerencsére nem alatt) is akadt izgalmas látnivaló:

Bikapók faj

Egy bikapók! A látványos megjelenésű pókfaj képviselőjével most találkoztam először, de a gyerekeknek is nagy élmény volt megpillantani.

Bár nem elsősorban a természetmegfigyelésé volt a főszerep az elmúlt három napban, mégis meg lehetett találni azokat az apró különlegességeket, ami ökoiskolai szempontból is figyelmet érdemelt. A Balaton az pedig mindig nagyszerű hely!










2023. szeptember 15., péntek

Beindult a madarász suli!

 Összeállt a névsor, idén 25 tanuló jelentkezett a madarász sulis foglalkozásokra. A héten már terepre is mentünk, a nyárias melegben aránylag kevés madárral találkoztunk, de sebaj: majd legközelebb!