2020. március 24., kedd

Madarász suli - otthon... 1. rész


Kedves Gyerekek! 
Bár senki sem örül a kialakult helyzetnek, de ha már otthon vagyunk, akkor is figyelhetjük a természetet.
Terveim szerint ebben a blogban minden héten újabb bejegyzésekkel fogom segíteni a madarakkal való ismerkedéseteket. Az ide felkerült anyagok megtanulása nem kötelező, de remélhetőleg szívesen fogadjátok.

Akkor vágjunk is bele:

Az udvaron, a kertben egyre több madárhangot hallhatunk és ha nem is tudjuk mindig megpillantani őket, kis gyakorlattal a legtöbb faj az éneke alapján is felismerhető. Ebben próbálok most egy kis segítséget nyújtani. (A madárhangokat a www.xeno-canto.org adatbázisból vettem, a fotókat én készítettem. )  Jó madármegfigyelést!

Fekete rigó
Fekete rigó: Éneke elég ismert, már kora reggel hallható. Általában a madár valamilyen kiemelkedésen, tetőantennán, háztetőn, fa csúcsán ülve énekel. 


Képtalálatok a következőre: énekes rigó pásti csaba
Énekes rigó
Énekes rigó: Vonuló madár, de március második felében már visszatérnek hazánkba. Énekére jellemző, hogy változatos strófáit (versszakait) mindig megismétli. Énekel valamit, megismétli, aztán egy teljesen más strófa következik és azt is megismétli. Figyeljétek meg az alábbi hangfelvételben!



Házi rozsdafarkú
Házi rozsdafarkú: Ő is nemrégen tért vissza, sok családi ház udvarán hallható kissé "rozsdásan csikorgó" éneke. 

Zöldike
Zöldike: Állandó madár, de ilyenkor tavasszal jóval gyakrabban hallhatjuk énekét. Legjellemzőbb hangja a "zsírozás", vagyis egy olyan szólás, mintha azt mondaná az ének közben, hogy "zszsííííírrr" Figyeld meg az alábbi hangfelvételen!

Tengelic
Tengelic: Gyakori pintyféle madarunk, gyakran csak az énekéről vesszük észre. Télen csapatosan járja a mezőket, sok gyommagvat fogyaszt. Tavasszal már párokban vannak, ilyenkor a hímek sokat énekelnek. Strófáiból kihallható hangokról kapta népies nevét: stiglinc.

Széncinege
Széncinege: Egész télen láthattuk az etetőn, de kora tavasz óta "nyitnikék" dalával is megörvendeztet bennünket. Kihelyezett madárodúval könnyen meg is telepíthető a kertben.


Balkáni gerlék
Balkáni gerle: Szólása ma már a magyarországi falvak, kistelepülések egyik legjellemzőbb hangja, pedig a népiesen vadgalambnak nevezett faj 100 évvel ezelőtt még ismeretlen volt hazánkban. Azóta viszont nagyon gyakori madárrá vált, itt Bocskaikertben is nap mint nap hallhatjuk 3 tagú szólását. A közelgő nagypéntekhez is kapcsolódik egy néphit, ami szerint a Jézust keresztre feszítő emberekről mondja mai napig, hogy: MEGÖLTÉK!, MEGÖLTÉK! 


Csilpcsalpfüzike
Csilpcsalpfüzike: A napokban tértek vissza vonulásból. Erdei madár, de nagyobb kertekben is megszólalhat mostanában. Énekében a saját nevét mondja: "Csipp-csupp csipp-csupp..." 

Erdei pinty
Erdei pinty: Szintén gyakran hallható mostanában a kertekben.
https://www.xeno-canto.org/397523

Természetesen az itt bemutatott fajok mellett más madarakat is hallhatsz/láthatsz. Ha nem sikerül azonosítani, ne add fel! Próbáld megfigyelni, esetleg lefényképezni vagy telefonnal a hangját felvenni. Ha elküldöd a felvételt, talán tudok segíteni. A lényeg, hogy az udvaron, kertben is járj nyitott szemmel és füllel!

*
Végül néhány webkamerás fészket szeretnék mutatni nektek. Így anélkül pillanthatunk bele a madarak legféltettebb titkaiba, hogy zavarnánk őket. Jó megfigyeléseket!!!







Ha tetszik ez a blog, akkor bátran írj hozzászólást, de üzenhetsz a jozsefcsabapasti@gmail.com e-mail címre is. Találkozzunk a jövő héten is!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése