2021. március 22., hétfő

Madarász suli - ismét otthon... 2. rész: Webkamerák és vadludak

 Kedves Madarászok!

Remélem, az otthoni tanulás mellett adódik azért idő, hogy kint az udvaron vagy a kertben is tartózkodjatok. Érdemes ilyenkor is nyitott szemmel és nyitott füllel lenni, mert még a kapun sem kell kimenni és úgy is láthattok érdekes dolgokat. Van az úgy, hogy nem tudtok a természetbe menni, de a természet jön el hozzátok. 

Nézz az ég felé!

A napokban például rengeteg vadludat lehetett látni az égen, a több százas csapatok se voltak ritkák. Ezek szinte kivétel nélkül nagy lilikek voltak, a hangos li-lik, li-lik kiáltásuk elárulta őket. Ha van távcsöved és alacsonyabban repül egy lilikcsapat, érdemes megfigyelni a madarak fehér hókáját, a csíkozott hasukat, ami szintén jó bélyeg a felismerésükhöz. Ha szerencséd van, még ritkább fajokat is felfedezhetsz köztük, akár vörösnyakú ludat vagy apácaludat is. (De ehhez azért irtó nagy mázlistának kell lenni...)

Vonuló nagy lilikek Bocskaikert fölött


Javában vonulnak a darvak is. Őket hangos krúgatásuk árulja el leginkább. Nagyobb termetükről, hosszabb nyakukról is felismerheted őket, még akkor is, ha magasan repülnek és olyan "V" alakban, mint a vadludak. 

Öt daru Bocskaikert fölött

Sok ragadozómadár is átrepülhet ilyenkor felettünk. Egerészölyvek, kékes rétihéják, barna rétihéják a leggyakoribbak, de a szerencsésebbek még ritkább fajokkal is találkozhatnak. Persze ezek felismeréséhez már nagyobb tapasztalat és jó távcső is szükséges. 


Mi van a kertben?

De nemcsak az égboltot érdemes figyelni. A seregélyek, barázdabillegetők már itt vannak, de megérkezik nemsokára a házi rozsdafarkú is, de hamarosan felhangzik a csilpcsalpfüzike "csipp-csupp, csipp-csukk" éneke is, amiről könnyen felismerheted. Itt van már búbosbanka is, akár vele is találkozhatsz. 

Érkezik a búbosbanka

A cinegék, zöldikék, tengelicek vagy akár a verebek pedig állandó madarak, őket is megfigyelheted a kertben. 

Nyisd ki a füled!

A hangok ismerete nagyon fontos a madárhatározásban! Tavaly ehhez adtam egy kis segítséget, érdemes újra meghallgatnod a gyakoribb madarak hangjait, ha biztosra akarsz menni!

Itt találod a tavalyi bejegyzést a madárhangokról: 


http://okoiskola.blogspot.com/2020/03/madarasz-suli-otthon-1-resz.html

De ezen az oldalon is sokat tanulhatsz:

https://www.mecsekegyesulet.hu/madarhangok/

Ha olyan madárhangot hallasz, amit nem tudsz beazonosítani, próbáld felvenni telefonnal és küldd át nekem! (jozsefcsabapasti@gmail.com) Ha tudok, segítek!

Várom az egyéb, madármegfigyeléssel kapcsolatos élményeiteket, beszámolóitokat is! 

*

Készíts madáritatót!

A madáretetést lassan be lehet fejezni, de ha van madáritatótok, azt továbbra is töltsétek fel! Ha nincs, akkor készítsetek egyet! Tippeket, trükköket találsz ehhez az alábbi oldalon:

https://www.mme.hu/binary_uploads/4_napi_madarvedelem/MME_Madarbarat_kert_program_2_Itato_es_porfurdo_Orban_Zoltan_2011.pdf



Webkamerák

Tavaly sokan jeleztétek, hogy tetszettek a webkamerák, amelyek segítségével madaraink életébe pillanthatunk be közvetlen közelről. Nos, a jó hírem az, hogy a kamerák most is működnek! Egy egész csokorral találsz az alábbi oldalon:

https://madarles.hu/


Rejtvény 

Ehhez kapcsolódik heti rejtvényünk is: Vajon a szalakóta odúban és az örvös légykapó odújában miért nem látszik a madár? Mi történhetett velük? Ha tudod a választ, írd meg a jozsefcsabapasti@gmail.com e-mail címre! A helyes megoldást beküldők most is számíthatnak nyereményre, amelyet majd az iskolában fogok nekik átadni, ha visszatérhetünk a "normális" életbe.



Múlt heti rejtvényünk az volt, hogy melyik az a pacsirtafaj, amely hazánkban csak télen látható és sajnos egyre ritkábban. A másik kérdés az volt, hogy hol bukkanhat fel legvalószínűbben.

A helyes válasz a HAVASI FÜLESPACSIRTA és a hortobágyi pusztákon, például Nádudvar határában. 

Az érdekes madárfajról itt olvashattok bővebben: 

https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-erealp

Helyes megfejtést küldtek be: Égerházi Lili, Égerházi Máté és Égerházi Zsombor 3.a. osztályos tanulók. Nyereményüket majd az iskolában vehetik át. Gratulálunk nekik! 


Szóval ne feledjétek: Nyitott szem, nyitott fül és rengeteg madaras élményben lehet részetek! 

Jó megfigyeléseket!






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése